Yeme & İçme

yeme-icme-gezideler
yeme-icme-gezideler
Gezmek kadar yemeği, yöresel yemekleri de keşfetmeyi seviyorsanız, “Nesi meşhur?” diyorsanız, yeme içme yerlerini de gezmek istiyorsanız yeme içme rehberi kategorimize göz atmalısınız. O yöreye ait meşhur yemek yerlerini, meşhur yemeklerin tadına bakabileceğiniz birbirinden leziz yemek yerleri önerilerini yeme içme kategorimizde bulabilirsiniz. Türkiye ve Dünya’da “Nerede Yenir? Ne yenir?” sorusunun cevaplarını bulabileceğiniz bu kategorimizde meşhur lezzetlerden, birbirinden lezzetli yemek duraklarından, sokak lezzetlerinden ve daha fazlasından yeme içme rehberi yazılarımızda bahsettik. Örneğin İzmir gezilecek yerlerini keşfederken İzmir’de yeme içme yerlerini arıyorsanız “İzmir’in nesi meşhur?” diye aratarak yolunuz düşmüşken İzmir’in gezilecek yerleri dışında meşhur lezzetlerini de keşfetmiş olun. Gittiğiniz yerde meşhur lezzetlerin de tadına bakmayı es geçmeyin deriz. Sadece Türkiye’de değil birçok ülkede meşhur lezzetleri araştırıp yeme içme yerlerinde durakladığınızda tercihinizi bu lezzetlerden yana yapabilirsiniz.

Yeme İçme Yerleri

Gezdiğiniz yerin “Nesi meşhur?” diye araştırıp bulduysanız ikinci adım o lezzetin tadına varabileceğiniz yeme içme yerlerini keşfetmektir. Meşhur lezzetleri, yöresel yemeklerin tadına bakabileceğiniz yeme içme yerleri genelde şehir merkezlerinde mutlak olur. Sadece ülkemiz bile gezilirken tadına bakılması gereken harika ve leziz bir mutfağa sahiptir. Gezdiğiniz yerin kültürünü öğrenmek bir yanıyla mutfağına da bağlıdır. Gezilecek yerleri keşfederken en güzel yöresel yemeği “nerede yenir?” diye düşünüyorsanız meşhur lezzetlerin tadına bakabileceğiniz yeme içme yerlerini anlattığımız yazıları unutmayın, gezerken leziz tatlardan mahrum kalmayın. Türkiye yeme içme rehberi yazılarımızda da belirttiğimiz gibi ülkemizde her bölgede ayrı bir meşhur lezzetle karşılaşıyorsunuz. “Karadeniz’in nesi meşhur?” dediğimizde hamsili pilav, lahana sarması, laz böreği, kuymak ve daha birçok lezzet bulunuyor. Akdeniz bölgesi meşhur yemeklerinden “Hatay’ın nesi meşhur?” dediğimizde Hatay’a ait meşhur künefe, Hatay kebabı, babagannuş ve Akdeniz meyveleri gibi lezzetleri buluyoruz. Marmara bölgesi meşhur yemekleri arasında “Bursa’nın nesi meşhur?” dediğimizde İskender kebap, İnegöl köfte, pideli köfte, cevizli lokum, cantık; Edirne’nin meşhur lezzetlerinden Edirne Ciğeri, İzmit’in pişmaniyesi ve daha birçok yöresel meşhur lezzetler karşımıza çıkıyor. Ege’nin yöresel meşhur lezzetleri arasında İzmir köfte, kabak çiçeği dolması, çökertme kebabı, zeytinyağlı sarma ve daha birçok yöresel lezzet bulunuyor. İç Anadolu meşhur lezzetleri ise Kayseri mantısı, Kayseri yağlaması, pastırması, Eskişehir’in çiğ böreği tüm yöresellikleriyle karşımıza çıkıyor. Doğu Anadolu meşhur lezzetleri arasında Kars’ın hangeli, ketesi, Erzurum kadayıf dolması, ayran aşı çorbası ve daha birçok yöresel yemeklerini buluyoruz. Ülkemizin başlı başına zengin bir mutfağı olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi meşhur lezzetleri ise saymakla bitmeyecek kadar çok. Her şehrinde ayrı bir lezzeti barındıran Güneydoğu Anadolu yemekleri hem çok çeşitli hem çok lezzetli. Bu yöresel yemekler arasında Tepsi kebabı, çiğ köfte, içli köfte, baklava, kaburga dolması, lahmacun, Adana kebap, Urfa kebap, Ali Nazik Kebabı, Hünkar Beğendi bunlardan sadece bazısı. Sadece Antep yöresel yemekleri bile bu kategori içerisinde ayrı bir mutfak. Türkiye yöresel lezzetlerinden, nerenin nesi meşhur, nerede ne yenir gibi önerilerden yeme içme rehberi yazılarımızda bahsediyoruz.

Meşhur Yemek Yerleri

En lezzetli yemekleri yiyebileceğiniz, gezerken duraklayıp harika lezzetlerin tadına bakabileceğiniz meşhur yemek yerlerine mutlaka göz atın. Bazen yöresel lezzetlerin, bazen klasik bazen değişik tatların, bazen de dünya mutfağının tadına bakabileceğiniz meşhur yemek yerlerini sizler için anlatmaya devam ediyoruz. Gezerken aynı zamanda birbirinden lezzetli dünya mutfakları, yöresel lezzetler, sokak lezzetleri ve daha fazlasını keşfedebilirsiniz. Türkiye gezilecek yerleri keşfi sırasında Türk mutfağının zengin ve çeşitli yöresel lezzetlerini de tadabileceğiniz, gezinize keyif katacak meşhur yemek yerlerinden sizler için bahsediyoruz. Zengin dünya mutfakları, hangi ülkede ne meşhur, meşhur lezzetler nerede yenir, meşhur yeme içme mekanları daha fazlasından bahsettiğimiz yeme içme kategorimizde hepsinin cevabını bulabilirsiniz.

Yemek Yerleri Önerileri

Gezilecek yerleri keşfederken, birbirinden güzel yerleri gezerken seyahat sırasında aynı zamanda yemek yenilecek güzel yerleri de bir nevi mecburen keşfediyoruz. Her yemek molası verdiğimizde o yerdeki bazen meşhur bir lezzetleri, bazen sokak yemeklerini tatmış oluyoruz. Gezi yazılarımızın yanında çeşitli yemek yerleri önerilerinden de seyahat rehberi sitemizde yeme içme kategorisinde anlatıyoruz. Meşhur sokak lezzetleri, dünya mutfakları, yöresel lezzetler, yöresel Türk mutfağı, yeme içme yeri önerileri ve daha fazlası bu kategoride.